Literatura Ratownika Medycznego



Książki, książki, książki.. Idąc z duchem czasu i myśląć racjonalnie wersja papierowa wiedzy to taki "przeżytek". Żyjąć w dobie smartfonów, tabletów i innych gadżetów w więkoszości korzystamy z e-book'ów, audiobook'ów, etc., lub też jak to woli pliki w formatach .pdf, .ppt czy innych wrzuconych na Naszego smarta, gdzie w łatwy i szybki sposób mamy dostęp do "książki" - przyjemne z pożytecznym, prawda? Nie nosimy książek, które ważą kilogram, mające znaczne kształty - to wszystko mieści się Nam w jednym urządzeniu. Ale..no właśnie, książka - forma papierowa to klasyk! A klasyk niczym dobre wino przy obiedzie. 

Książka nie przykuwa uwagi tylko okładką, ale i także samą treścią w niej zawartą. Jak to wszystko się ma do wiedzy medycznej? Otóż wytyczne, postępowania, zagadnienia danej jednostki chorobowej, czy też konkretnego działu medycyny - to wszystko jako pierwsze możemy spotkać właśnie w postaci książki! Nie pobierzemy ich za darmo z Internetu, czy Sklepu Play na Androidzie. Książki nie przeszły do lamusa, tylko stają się coraz bliższe Nam samym.
Łatwo dostępne księgarnie internetowe biją się z cenami, aby zachęcic klienta jak najniższą ceną. Fajnie, bo możemy uzyskać za dobre pieniądze na prawdę ciekawe pozycje związane z zawodem ratownika medycznego.

Po co w ogóle o tym pisać?

Przeglądając ostatnio pozycje medyczne, które są dostępne na polskich księgarniach internetowych można dostrzec sporo ciekawej, godnej uwagi literatury, która przyda się na pewno w praktyce ratownika medyczniego i jego pracy w ZRM, SOR, LPR, czy innych jednostakch.

W poście tym chciałbym Wam zaprezentować wybrany zbiór "lektur", które moim zdaniem RM powinien posiadać w swojej ratowniczej bibliotece. Rok 2015 na prawdę owocny jest w taką literaturę, także przejdźmy od razu do konkretów.


Ostre Zespoły Wieńcowe w praktyce ratownika medycznego i pielęgniarki ratunkowej
Autorem książki jest Adam Stępka – ratownik medyczny zawodowo związany z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi, pracownią hemodynamiki Centrum Kardiologii Allenort w Kutnie oraz Centrum Szkoleń Medycznych w Łodzi. Doświadczenie zawodowe Autora sprawia, że punkt ciężkości w książce wyraźnie przesuwa się w stronę praktycznego ujęcia problematyki OZW w ramach zespołów wyjazdowych P i S oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Proponowane algorytmy postępowania z podziałem na zespoły P i S, doskonale opisane przykłady elektrokardiograficzne, kompleksowa farmakoterapia oraz przede wszystkim jasny i przejrzysty styl wypowiedzi Autora czynią z niniejszej publikacji pozycję obowiązkową na półce każdego ratownika medycznego i pielęgniarki ratunkowej.


Medyczne czynnośći ratunkowe
Kolejna po „Psychiatrii w praktyce ratownika medycznego”  praktyczna  książka, której celem jest  nabycie umiejętności wykonywania technik zabiegowych oraz rozpoznania, różnicowania i kwalifikowania objawów zagrażających życiu.
Opisano w niej takie zagadnienia jak:
·         ocena stanu pacjenta,
·         ułożenie poszkodowanego,
·         resuscytacja krążeniowo-oddechowa,
·         przywracanie drożności dróg oddechowych,
·         wykonywanie EKG i defibrylacji ręcznej,
·         kaniulacja żył obwodowych, iniekcje, podawanie leków, pobieranie krwi,
·         oznaczanie poziomów parametrów krytycznych,
·         rany i złamania,
·         przyjmowanie porodu,
·         opieka podczas transportu,
·         medyczne czynności ratunkowe podejmowane pod nadzorem lekarza,
·         zagadnienia prawne i dokumentacja.
Przyswojenie wiadomości ułatwią liczne algorytmy postępowania, tabele i schematy.
Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, studentów medycyny i osób pracujących
w zespołach ratunkowych.

Postępowanie przedszpitalne
w obrażeniach ciała
Oczekiwana I część książki z medycyny ratunkowej przygotowana przez znanych i cenionych autorów. W książce opisano najważniejsze zagadnienia dotyczące postępowania na miejscu zdarzenia, w czasie transportu oraz przekazywania pacjenta zespołowi urazowemu SOR. Każdy z rozdziałów napisany jest według schematu:: wprowadzenie, procedury postępowania, najczęstsze błędy i pułapki, uwagi dla lekarza oraz działania w środowisku taktycznym. Autorzy dzielą się również wątpliwościami i odwołują się do własnych doświadczeń wojennych. W publikacji zamieszczono liczne zdjęcia ilustrujące codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego. Książka z pewnością zainteresuje lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych pracujących w zespołach ratownictwa medycznego, zespołach pogotowia lotniczego, a także ratowników medycznych pracujących w służbach mundurowych i specjalistycznych jednostkach, m.in. TOPR, WOPR, GOPR, PCK. Autorzy posiadają kolosalne doświadczenie zdobyte podczas pokoju i w czasie misji wojskowych. Dzielą się z Czytelnikiem tą wiedzą w sposób doskonały, łącząc teorię z praktyką i porządkując to, co wiemy w logiczną całość. Z pełnym przekonaniem rekomenduję to dzieło jako wiodącą pozycję w polskiej literaturze fachowej dotyczącej przedszpitalnego postępowania w obrażeniach ciała.


Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne
i wybrane stany nagłe
Drugie poprawione i uzupełnione wydanie książki, w której wnikliwie omówiono zagadnienia zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych i dzieci w oparciu o najnowsze wytyczne i zalecenia. Zaktualizowane zostały również poszczególne rozdziały. Dodatkowym walorem dydaktycznym są liczne kolorowe zdjęcia, schematy i ryciny. Książka skierowana nie tylko do ratowników medycznych oraz lekarzy oddziałów ratunkowych czy pogotowia, ale wszystkich, którzy mogą być zmuszeni do udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej. 






 Czy to wszystko? Nie..

Myślę, że cztery powyższe pozycje mieć warto. Zawód ratownika medycznego to zawód profesjonalny, a więc żeby być profesjanolistą w tym zawodzie trzeba wiedzę aktualizować na biężąco. Każdy czuję się lepiej w pewnej dziedzinie ratownictwa, jedni lubują się w urazówce, drudzy lubią internę, a jeszcze inni mogliby spotykać samych pacjentów pediatrycznych. Dlatego też kolejne pozycje, które przedstawię mają mieć premierę w tym roku, i warto się w nie zaopatrzyć.


Farmakoterapia u dzieci
Publikacja Marcina Andrzejczaka pozwala czytelnikowi w szybki sposób ustalić dla dziecka dawkę leku adekwatną do jego wagi i wieku.
W odróżnieniu od innych dostępnych opracowań, dawki pediatryczne zostały tu też przeliczone na mililitry w stosunku do objętości rekomendowanego rozpuszczalnika oraz rozmiaru strzykawek. Pozwala to maksymalnie skrócić czas od ustalenia dawki do podaży leku. Notatnik daje ponadto możliwość odnotowania podstawowych parametrów dziecka, a korzystając z graficznego schematu, można określić powierzchnię oparzenia młodego pacjenta. Uzupełnieniem publikacji są kolorowe zdjęcia i algorytmy procedur wykonywanych w pediatrii ratunkowej. Notatnik dedykowany jest ratownikom medycznym, pielęgniarkom ratunkowym oraz lekarzom systemu. 

PREMiERA WYDANiA: MAJ 2015

Leki w ratownictwie medycznym
Repetytorium wypełnia lukę na rynku wydawniczym, prezentując
w praktyczny sposób najnowszą wiedzę o lekach stosowanych w stanach nagłych przez zespoły ratownictwa medycznego. W książce przedstawiono podział na grupy leków stosowanych w zespołach podstawowych i specjalistycznych. Autorzy wyjaśnili ważne zagadnienia prawne, zwrócili uwagę na odmienności stosowania leków u ciężarnych, dzieci, osób starszych, czy pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Opisali i przedstawili na zdjęciach drogi podania leków oraz zamieścili informacje o wlewach kroplowych i zasadach rozcieńczania leków. Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, studentów medycyny
i osób pracujących w zespołach ratunkowych. 

PREMiERA WYDANiA: WRZESIEŃ 2015

Stany nagłe u dzieci
W repetytorium w praktyczny sposób opisano takie zagadnienia jak: anatomia i fizjologia wieku dziecięcego, wstrząs, niewydolność oddechowa i krążeniowa u dzieci, zaburzenia rytmu serca, zabiegi resuscytacyjne u dzieci i niemowląt, resuscytacja noworodka po urodzeniu, leki, urazy głowy i kręgosłupa szyjnego, układu kostno-stawowego, klatki piersiowej i jamy brzusznej, oparzenia, urazy wielonarządowe, zespół dziecka maltretowanego, zatrucia, ostre schorzenia jamy brzusznej i neurologiczne, zasady bezpiecznego transportu dziecka w stanie zagrożenia życia, elementy psychiatrii. Komentarze, uwagi, algorytmy postępowania, tabele i schematy ułatwią przyswojenie wiadomości. Publikacja jest skierowana do ratowników medycznych, studentów medycyny i osób pracujących w zespołach ratunkowych. 

 PREMiERA WYDANiA: LiSTOPAD 2015

Taktyczne ratownictwo medyczne
W publikacji opisano takie tematy jak: TCCC -Taktyczna Pomoc Rannym Na Polu Walki, badanie poszkodowanego, udrażnianie dróg oddechowych, postępowanie w krwotokach, wstrząs, balistyka ran postrzałowych i obrażeń deto-nacyjnych, urazy klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy, głowy, kończyn, kręgosłupa, oparzenia, sposoby ewakuacji poszkodowanego w warunkach taktycznych, farmakoterapia, dokumentacja medyczna, TECC - Tactical Emergency Casualty Care - Postępowanie Medyczne w Sytuacjach Zagrożenia, segregacja poszkodowanych. Książkę ilustruje ciekawy, instruktażowy materiał zdjęciowy. 



 PREMiERA WYDANiA: CZERWiEC 2015

Postępowanie w obrażeniach ciała w praktyce SOR
Książka jest kontynuacją podręcznika dotyczącego postępowania przedszpitalnego w obrażeniach ciała. W I części opisano postępowanie do momentu przekazania poszkodowanego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR). W części II opisano przejście do etapu działań w szpitalu i centrum urazowym. Autorzy szczególną uwagę zwrócili na działania w tzw. złotej godzinie, decyzje krytyczne i procedury chirurgiczne ratujące życie. Publikacja daje możliwość interdyscyplinarnego spojrzenia na postępowanie z chorym po urazie. Publikacja z pewnością zainteresuje lekarzy medycyny ratunkowej, anestezjologów, chirurgów, ortopedów, pediatrów, neurochirurgów, ginekologów, pielęgniarki i ratowników medycznych.

 PREMiERA WYDANiA: LiSTOPAD 2015

Anestezjologia i intensywna terapia
Pierwszy podręcznik z anestezjologii i intensywnej terapii przygotowany przez specjalistów z wszystkich ośrodków akademickich w kraju. W książce opisano takie zagadnienia jak:: znieczulenie ogólne, sedacja, znieczulenie regionalne, znieczulenie w szczególnych grupach chorych, nadzór pooperacyjny, diagnostyka i monitorowanie, kwalifikacja chorych do leczenia na oddziale intensywnej terapii, ostra niewydolność oddechowa, wstrząs, farmakologia, ostre uszkodzenie nerek, sepsa, kaniulacja naczyń, płynoterapia, mnogie i wielonarządowe obrażenia ciała, ostre schorzenia przewodu pokarmowego, urazy czaszkowo-mózgowe, leczenie żywieniowe, zakażenia, przeszczepianie narządów. 

 PREMiERA WYDANiA: III-IV KWARTAŁ 2015

Podsumowanie

Pamiętajmy również, że pod koniec roku światło dzienne ujrzą nowe Wytyczne Resuscytacji 2015 - podstawa wiedzy dla RM, i nie tylko. Mam nadzieję, że choć trochę zachęciłem Was do zastanowienia się nad kupnem przynajmniej jedej z wymienionych tutaj pozycji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej