Postępowanie, leki, kwalifikowana - recenzja



Tytuł wpisu brzmi co najmniej dziwnie? Nic bardziej mylnego, w tytule tkwią trzy tytuły książek:
  • Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała
  • Leki w ratownictwie medycznym
  • Kwalifikowana pierwsza pomoc
Nie tak dawno otrzymałem od Wydawnictwo Lekarskie PZWL właśnie te trzy pozycje. Co prawda, swoją premierę miały już jakiś czas temu, ale dzisiaj krótka recenzja o tych książkach.

Postępowanie przedszpitalne w obrażeniach ciała

 

To książka autorstwa Przemysława Guły i Waldemara Machały. Swoją premierę miała w roku 2015, w 2016 pojawił się pierwszy dodruk zgodnie z Wytycznymi ERC 2015. Jak sama nazwa wskazuje książka poświęcona jest głównie urazom. Możemy w niej znaleźć wiele schematów, procedur postępowania z pacjentem w stanie zagrożenia życia spowodowanego obrażeniami ciała. Olbrzymie doświadczenie autorów powoduje, że książka ta to nie tylko algorytmy postępowania, ale także cenne uwagi dotyczące pułapek i błędów popełnianych w codziennej, zawodowej praktyce medyka. To pozycja oparta na najnowszych wytycznych różnych towarzystw naukowych. Znajdziemy tutaj fragmenty z ITLS, PHTLS, ATLS, ETC, TCCC, TECC, co sprawia, że w jednej pozycji mamy praktycznie wszystkie wskazówki jak najlepiej postępować z pacjentem po urazie. Podkreślam, doświadczenie autorów to wisienka na torcie - propozycje doświadczonych medyków jak w polskich realiach ratownictwa medycznego poradzić sobie z pacjentem w bezpośrednim zagrożeniu zdrowotnym w obrażeniach ciała. Bardzo drastyczne i ciekawe ilustracje pacjentów z pola walki oddają to, jak ciężko jest czasami znaleźć złoty środek postępowania z takim pacjentem, algorytm jest stałą zmienną, lecz zawsze trzeba zachować priorytety. Oprócz opisów ciekawych przypadków urazów bojowych i analiz postępowania ratunkowego znajdziemy tutaj również informacje na temat urazów u dzieci, urazów u ciężarnych, a także hipotermię pourazową, charakterystykę leków stosowanych w przedszpitalnych działaniach ratunkowych, czy też współdziałanie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. To wiedza praktyczna, którą warto sobie przyswoić i wykorzystać w polskich realiach Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zdecydowanie polecam każdemu ratownikowi medycznemu, aby ta pozycja znalazła się w Twojej ratowniczej bibliotece. A już na jesieni tego roku pojawi się książka "Postępowanie w obrażeniach ciała w praktyce SOR" tego samego autorstwa - już nie mogę się doczekać!


Kwalifikowana pierwsza pomoc

KPP pod redakcją naukową Andrzeja Kopty, Jakuba Mierzejewskiego i Gabrieli Kołodziej swoją premierę miała na początku 2016 roku. Cóż od tej książki możemy się spodziewać? Przede wszystkim znajdziemy w niej pełno ściśle jasno określonych schematów postępowania praktycznie w każdej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Bogate ilustracje przedstawiające krok po kroku wykonywane procedury ratownicze, jasno określone, co zawarte jest w kompetencjach ratownika. Uważam, że to najlepsza pozycja jaka pojawiła się dotychczas na rynku medycznym, która powinna być dołączona do każdego kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. To obowiązkowa lektura dla ratowników WOPR, ratowników strażaków oraz innych osób współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Takie nazwiska jak: Machała, Guła, Brzozowski również przyczyniły się do powstania tej pozycji. Z takim zapleczem doświadczonych osób książka staję się cenną literaturą na medycznym rynku wydawniczym. Znajdziemy tutaj m.in. procedury na wystąpienie zdarzenia masowego, podstawy ratownictwa taktycznego, zgodne z ERC 2015 zalecenia i postępowanie dotyczące pierwszej pomocy. Ratownik medyczny znajdzie tutaj wiele ciekawych i przydatnych informacji, które również mogą być przydatne w Zespole Ratownictwa Medycznego. Reasumując, książka Kwalifikowana Pierwsza Pomoc to "must have" w biblioteczce każdego medyka.



Bezpośredni link do książki: Kwalifikowana Pierwsza Pomoc


Leki w ratownictwie medycznym


Swoją premierę miała w 2015 roku pod redakcją naukową Jacka Kleszczyńskiego i Marcina Zawadzkiego. Na chwilę obecną to jedyny taki podręcznik dostępny na ratowniczym rynku wydawniczym, w którym to możemy zapoznać się ze szczegółową charakterystyką produktów leczniczych dostępnych w Zespołach Ratownictwa Medycznego w Polsce.  Obszerne opisy leków pozwalają czytelnikowi na swobodne i przejrzyste zapoznanie się z konkretnymi lekami.  Drogi podawania leków, ryciny jak prawidłowo wykonać iniekcję, jak założyć dostęp dożylny, jak prawidłowo rozcieńczyć i przeliczyć dawki leków - to wszystko znajdziesz w jednym podręczniku. To idealna pozycja, aby zapoznać się z nią w wolnym czasie między wyjazdami w ratownictwie medycznym. Również to obowiązkowy podręcznik każdego studenta ratownictwa medycznego w Polsce jako uzupełnienie zajęć z farmakologii na studiach. To wiedza godna uwagi, którą na pewno wykorzystasz w swej praktyce zawodowej.
Bezpośredni link do książki: Leki w ratownictwie medycznym


Bądż na bieżąco z nowościami wydawniczymi dotyczących ratownictwa medycznego i zaglądaj na stronę wydawnictwa:

http://www.wydawnictwopzwl.pl
 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej