Elektrody samoprzylepne vs. łyżki defibrylatora


Jakiś czas temu na profilu instagramowym opublikowałem ankietę dotyczącą, który sprzęt preferujecie: elektrody samoprzylepne, czy łyżki defibrylatora.

Odpowiedzi łącznie było 343, z czego głosy na elektrody to 233 (68%), a głosy na łyżki to 110 (32%).

Ja osobiście, ZDECYDOWANIE preferuje elektrody samoprzylepne. Od kilku lat, w zespołach, gdzie dyżuruje na stałe, łyżki od defibrylatora są wypięte, a na stałe są podpięte elektrody samoprzylepne. Pracuję na defibrylatorze Lifepak 15, który trochę waży jak wiecie, a wypięcie łyżek, co prawda pozwoliło uzyskać może z 1-1,5 kg mniej wagi do dźwigania, ale zawsze to coś ;)

A tak serio chodzi o to, że na elektrodach pracuje się znacznie łatwiej, zwłaszcza w dwuosobowym ZRM typu P.

Mam nadzieję, że już czasy "nie używaj elektrod, bo są drogie", "zostaw tą jedną paczkę elektrod, to do kontroli dla NFZ/etc" już dawno minęły.

A tutaj przedstawię Wam kilka cytatów z Wytycznych Resuscytacji 2015:

✅ Gdy tylko dostarczony zostanie defibrylator, przyklej elektrody samoprzylepne do pacjenta podczas uciśnięć klatki piersiowej, a następnie szybko oceń rytm. Jeśli elektrody samoprzylepne nie są dostępne, zastosuj łyżki defibrylatora.

✅ W niektórych okolicznościach, gdy elektrody samoprzylepne nie są dostępne, w celu minimalizacji przerwy przed defibrylacyjnej stosuje się alternatywne metody defibrylacji przy użyciu łyżek defibrylatora.

Samoprzylepne elektrody do defibrylacji dają wiele korzyści w porównaniu z łyżkami manualnymi i powinny być używane preferencyjnie, jeśli są dostępne.

Elektrody samoprzylepne ułatwiają prowadzenie ciągłej, wysokiej jakości resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

✅ Należy jak najszybciej umieścić na klatce piersiowej elektrody do monitorowania EKG lub elektrody samoprzylepne do defibrylacji, aby umożliwić ocenę rytmu i rozróżnienie, czy rytm jest do defibrylacji czy nie.

✅ Grupa ds. ALS ma świadomość, że w niektórych okolicznościach, gdy elektrody samoprzylepne nie są dostępne, w celu minimalizacji przerwy przed defibrylacyjnej stosuje się alternatywne metody defibrylacji przy użyciu łyżek defibrylatora.

✅ Prawdopodobnie największy przepływ prądu przez mięsień sercowy ma miejsce, gdy elektrody umieszczone są w taki sposób, że obszar serca objęty migotaniem znajduje się dokładnie pomiędzy nimi (tj. komory w VF/pVT, przedsionków w AF). Dlatego optymalne położenie elektrod może nie być takie samo dla komorowych i przedsionkowych zaburzeń rytmu.

✅ Jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia zatrzymania krążenia jest wysokie, przed indukcją znieczulenia należy przykleić do klatki piersiowej pacjenta samoprzylepne elektrody do defibrylacji, zapewnić dobry dostęp dożylny oraz przygotować leki resuscytacyjne i płyny.

✅ Przed przystąpieniem do procedury pacjentom o wysokim ryzyku można wcześniej przykleić samoprzylepne elektrody do defibrylacji przepuszczające promieniowane rentgenowskie.

✅ Fabryczne podkładki żelowe lub elektrody samoprzylepne są skuteczne i zaleca się ich użycie, aby dostarczyć jak najwięcej energii.

Ciekawostka: słowo "elektrody" w wytycznych ERC zostało użyte 39 razy, natomiast słowo "łyżki" zostało użyte tylko 12 razy, a w podręczniku do kursu ALS (Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych) słowo "elektrody" zostało użyte 50 razy, a słowo "łyżki" zaledwie 4 razy.

Przypadek? Nie sądzę :)

Mam nadzieję, że po tym wpisie zapomnicie o łyżkach defibrylatora ;)

P.S. Napiszcie w komentarzach co Wy preferujecie, jestem ciekaw :)

Komentarze

  1. Elektrody to krok na przód i moim zdaniem są lepsze, chodź u nas jest ich znikoma ilość.

    ________________________
    http://signum-bialystok.pl/fizjoterapeuta

    OdpowiedzUsuń
  2. Prowadząc i uczestnicząc w wielu kursach za każdym razem spotykam się ze stwierdzeniem, że elektrody stanowią znaczne udogodnienie w pracy zarówno jako ratownik, jak i ratownik medyczny. Elektrody są komfortowe, że są uniwersalne przyjeżdżając na miejsce zdażenia, jeżeli poszkodowany ma już przyklejone elektrody możemy od razu przepiąć go do swojego sprzętu i monitorować na bieżąco. Idziemy zdecydowanie do przodu. Niestety w naszym kraju wszystko kręci się wokół pieniędzy, a co za tym idzie, niekiedy na wyposażeniu ciężko, aby takie elektrody były.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli jest możliwość aby łyżki twarde były równolegle z łyżkami miękkimi ( jak np. w Lifepack 15), to na moje powinny tam zostać. Wiadomo, jest to dociążenie i tak już ciężkiego sprzętu, co 2 osobowym zespole robi baardzo dużo, ale no trzeba pamiętać że pracujemy na rzeczach martwych, a rzeczy martwe mają przypadłość, że lubią się po prostu zepsuć ( nawet jeżeli na początku dyżuru test defika pokazał nam, że jest wszystko ok ) i dlatego zawsze mamy alternatywę - łyżki twarde. To jest moje prywatne zdanie, kiedyś jakiś wykładowca mi to powidział na studiach i całkiem wydawało mi się to logiczne. ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej