Efekt działania adenozyny - opis przypadku


Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego w składzie trzech ratowników medycznych został zadysponowany do kobiety lat 47, która zgłasza ból w klatce piersiowej utrzymujący się od 30 minut, jest blada, spocona i zażyła 2 dawki Nitromintu s.l, po którym dolegliwości nie ustąpiły - tak podała dyspozytorowi medycznemu. ZRM przybył na miejsce zdarzenia w ciągu 5 minut. Kobieta zastana w pozycji leżącej. Przystąpiono do badania podmiotowego i przedmiotowego.

BADANIE:

A - drożne, niezagrożone
B - 18/min, szmer pęcherzykowy prawidłowy obustronnie, odgłos opukowy prawidłowy, nieznaczny wysiłek oddechowy, SpO2 96% (urządzenie LP15 zebrało pomiar po około 40 sekundach)
C - żyły szyjne w normie, CRT poniżej 2 sekund, tętno na tętnicy szyjnej i tętnicy promieniowej obecne, bardzo szybkie, miarowe (niemożność policzenia) - po podłączeniu pod monitor początkowo zliczyło 220/min, CTK 145/80 mm Hg, skóra wilgotna, EKG nr 1 i EKG nr 2 w załączniku
D - AVPU (A), glikemia 179 mg%, źrenice równe i reaktywne, siła mięśniowa w KG i KD L=P, oczopląsu brak, czucie symetryczne zachowane
E - brzuch miękki, niebolesny, bez objawów otrzewnowych, nieznaczne obrzęki kończyn dolnych

S - ból w klatce piersiowej o charakterze rozpierania, bez promieniowania, pojawił się w spoczynku i trwa od ok. ponad 30 min, uczucie duszności, niepokój, zlewne poty
A - neguje alergie
M - Egiramlon, Bisocard, Toramide, Diaprel, Formetic, Acard, Essentiale Forte
P - N.T., przewlekła niewydolność serca II wg NYHA, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca typu 2, niedoczynność tarczycy, wole guzowate, hiperlipidemia mieszana, uszkodzenie wątroby wraz z jej stłuszczeniem - etiologia niejasna, otyłość (ok. 110 kg przy 170 cm wzrostu)
L - ok. 5 godz temu
E - kobieta podaje, że miała podobny epizod napadowej tachyarytmii - nie pamięta kiedy to było i jak ten epizod się zakończył (brak dokumentacji medycznej)

EKG nr 1:



 EKG nr 2:


Po wykonaniu EKG nr 1 i EKG nr 2 założono dostęp dożylny w prawym zgięciu łokciowym (18 G). Zastosowano stymulację nerwu błędnego:
  • masaż zatoki szyjnej (po obu stronach) po uprzednim osłuchaniu tętnicy szyjnej - bez efektu
  • “wydmuchanie” 20 ml strzykawki - bez efektu
  • zmodyfikowaną  próbę Valsalvy ze zmianą pozycji ciała - bez efektu

Podjęto decyzję o podaniu Adenozyny zgodnie z algorytmem leczenia tachyarytmii z tętnem wg ERC 2015. Podano 6 mg i.v. w szybkim wstrzyknięciu, które natychmiast zostało przepłukane 20 ml 0,9% NaCl, dodatkowo uniesiono kończynę górną. Przed podaniem leku uprzedzono pacjentkę o nieprzyjemnym uczuciu po podaży tego leku. Jednoczasowo podłączono tlen w przepływie 6 l/min przez maskę tlenową bez rezerwuaru.

Po podaniu 6 mg Adenozyny obserwowano zapis na monitorze, który nie przyniósł efektu zwolnienia akcji serca u kobiety. Podjęto decyzję o podaniu zwiększonej, drugiej dawki Adenozyny, czyli 12 mg iv w szybkim wstrzyknięciu. Kolejna, zdwojona dawka leku przyniosła pozytywny efekt - uzyskano zwolnienie akcji serca. Podczas podaży drugiej dawki leku pacjentka poczuła, że już jest jej mniej duszno.




Wykonano zapis EKG nr 3:




Kobieta zgłasza znaczną poprawę swojego stanu zdrowia. W powtórnym badaniu bez odchyleń od normy (RR 18/min, SpO2 99%, HR 108/min, CTK 140/80 mm Hg). W drodze do szpitala podłączono 250 ml 0,9% Optilyte i.v. w powolnym wlewie kroplowym. Nie zaobserwowano zaburzeń rytmu serca. W chwili przekazywania pacjentki w SOR zgłaszała ból głowy.

Komentarz:

W chwili, gdy otrzymałem to wezwanie, po tych objawach, pomyślałem, że ta kobieta ma ACS :) Jednak było zupełnie inaczej...

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej