Finger thoracostomy w ZRM typu P
Gdzieś w Polsce...
ZRM typu P otrzymuje wezwanie do wypadku komunikacyjnego, poszkodowany motocyklista, leży w rowie, oddycha - brak innych informacji.
Po kilku minutach ZRM pojawia się na miejscu zdarzenia, pierwsze wrażenie złe: jedna osoba poszkodowana, krew w okolicach twarzy, pojedyńcze oddechy.
BADANIE:
AVPU - U
(c) - BRAK AKTYWNYCH, MASYWNYCH KRWOTOKÓW ZEWNĘTRZNYCH
A - zagrożone niedrożnością
B - bradypnoe 6-8/min, wzmożony wysiłek oddechowy, klatka piersiowa porusza się niesymetrycznie, osłuchowo brak szmeru po lewej stronie klatki piersiowej; odessano z dróg oddechowych niewielką ilość krwi, wentylacja za pomocą worka samorozprężalnego + O2 15 l/min, wykonano torakopunkcję igłową dedykowaną igłą w II przestrzeni m.ż. z pozycji zza głowy - mierny skutek odbarczenia.
Przygotowano do przeniesienia do ambulansu za pomocą podbieraków, założono pas do stabilizacji miednicy, przełożono na materac próżniowy.
W ambulansie dochodzi do NZK w mechanizmie asystolii, rozpoczęto ALS wg aktualnych zaleceń.
Do uciśnięć klatki piersiowej wykorzystano urządzenie LUCAS.
Zapewniono dostęp doszpikowy w głowę kości ramiennej przy użyciu B.I.G.
Wykonano intubację dotchawiczą w laryngoskopii bezpośredniej przy użyciu prowadnicy Bougie, po czym dokonano torakostomii prostej po lewej stronie (finger thoracostomy - FT) - wypływ krwi ok. 200 ml.
Podano kwas traneksamowy w dawce 2 g IO (dawka wg CoTCCC 11.2020), adrenalinę co 3-5 minut IO.
Wykonano odbarczenie igłowe po stronie prawej dedykowaną igłą, a później torakostomia prosta (FT) po stronie prawej - bez wypływu krwi.
Przy kolejnej ocenie rytmu pojawiło się PEA, kontynuowano ALS w drodze do szpitala.
Ustawienia respiratora:
FiO2 - 1.0
PEEP - 5
f - 8/min
I:E - 1:2
pMAX - 30
TV - 490 ml
Podczas przekazywania pacjenta w SOR następuje konwersja rytmu do VF, wykonano defibrylację i kontynuowano RKO... Dalsze losy nieznane.
Koniec opisu przypadku, i TAK, to wydarzyło się w ZRM typu P - to jest PRAWDZIWE RATOWNICTWO!
Oczywiście wielu osobom w tym opisie będzie przeszkadzać kwas traneksamowy (no bo skąd na "P"?!), no i finger thoracostomy w ZRM typu P?! Ale jak to?! Przecież NAM NIE WOLNO! Skąd skalpel się tam wziął?!
Moi drodzy, ochłońcie trochę po tym opisie przypadku, na trzeźwo i na chłodno jeszcze raz wszystko przeanalizujcie, bo to Nas wszystkich czeka w niedalekiej przyszłości!
USG w ZRM, dodatkowe leki RATUJĄCE ŻYCIE Z UDOWODNIONĄ SKUTECZNOŚCIĄ, dodatkowe PROCEDURY (MCR) RATUJĄCE ŻYCIE!
Nie zgodzicie się z tym? No to szybko do lektury:
- ERC
- ITLS
- PHTLS
- ATLS
- ETC
- TCCC
i wątpliwości zostaną rozwiane!
Pozdrawiamy wszystkich, którym chce się uprawiać ratownictwo - RATOWAĆ ŻYCIE ZGODNIE ZE ŚWIATOWYMI STANDARDAMI, bez hejtowania.
A co do światowych standardów, Australia (zobacz video):
Finger thoracostomy w Australii
Opis przypadku podesłał Anonim, dzięki!
Komentarze
Prześlij komentarz