PHTLS

 

 

W dniach 30-31.10.2021 roku uczestniczyłem w kursie PHTLS (PreHospital Trauma Life Support) organizowanego przez firmę  Eagle Med System.

Po kilku latach przerwy kurs PHTLS w końcu powrócił do Polski właśnie za sprawą wyżej wspomnianej firmy i mam szczerą nadzieję, że to szkolenie zadomowi się już na stałe w naszym kraju.

PHTLS jest kursem wykładanym w 64 krajach i jest uważany za kurs najwyższego standardu jeśli chodzi o opiekę przedszpitalną nad pacjentem po urazie.

Czy warto wybrać się na PHTLS?

Zdecydowanie TAK! Jest to kurs zdecydowanie inny od powszechnego i dobrze znanego Nam ITLS. ITLS jak mantra jest Nam przekazywany od studenckich czasów po inne różne kursy poruszające tematykę obrażeń ciała, zatem dlaczego nie postępować według PHTLS?

Rozumiem, że dostępność do tego kursu była zdecydowanie słaba, ale teraz za sprawą Roberta Jędrycha zmienia się to w lepszą stronę ;)

Jak to wszystko wygląda?

Po zapisaniu się na kurs otrzymujemy dostęp do platformy internetowej, w której mamy podręczniki w wersji online, nie otrzymujemy podręcznika w wersji papierowej.


Podręczniki są dostępne w języku angielskim, nie można ich w całości pobrać / eksportować do pliku pdf. Aktulanie najświeższa edycja podręcznika to 9 edycja. Jeśli ktoś lubi, tak jak ja, uczyć się jednak z książki, którą fizycznie trzyma się w ręku to polecam zakup wersji papierowej. Przeglądając internet, podręcznik można zakupić w kwocie około 320-340 zł. 

Oto przykładowe linki:

Korzystając z podręcznika w wersji online na przeglądarce Google Chrome można kliknąć opcje tłumaczenia strony, co prawda Google Tłumacz nie za bardzoe sobie radzi z medycznym językiem angielskiem, ale lepsze takie rozwiązanie niż żadne. Z nieoficjalnych informacji prawdopodobnie będzie dostępny polski skrypt PHTLS dla uczestników kursu, zatem z niecierpliwością czekamy :) ale oczywiście info na ten temat należy zaczerpnąć u kadry EMS :)

Kurs oczywiście przeprowadzony jest w naszym ojczystym języku ;)

Kilka dni przed kursem otrzymujemy link do pre-testu, należy go rozwiązać, oczywiście najlepiej wcześniej już być zapoznanym z podręcznikiem. Pre-test jest w języku polskim.

PHTLS odbywałem w pięknym Wrocławiu, aktualnie póki co, tylko w tym mieście jest organizowane to szkolenie, choć o szczegóły na temat innych lokalizacji należy pytać u organizatora.

Co na kursie?

Kurs trwa dwa dni. To dwa dni przeplatane wykładami i zajęciami praktycznymi. Każdy wykład oparty na konkretnym scenariuszu, analizowanego krok po kroku. Oprócz tego, że podręcznik do kursu jest naprawdę super, pełen zajebistej i mega ważnej wiedzy, to PHTLS uczy innego nastawienia nad pacjentem z obrażeniami ciała, uczy myśleć oraz jak korzystać z wiedzy, którą zdobyłeś w swoim toku kształcenia, czy też na zupełnie innych kursach oraz ze swojego doświadczenia pracy z urazowym pacjentem. Instruktorzy wielokrotnie na kursie będą powtarzać, że PHTLS stawia nacisk na minimalizowanie ilości procedur wykonywanych na miejscu zdarzenia oraz podjęcia czynności krytycznych, które w danej chwili zabijają poszkodowanego (np. tamowanie masywnych krwotoków, odbarczanie odmy prężnej, etc). Szybkie badanie, szybkie decyzje, gdzie pacjent ma trafić do odpowiedniego szpitala, z odpowiednim zapleczem terapeutycznym to jest właśnie clou idei kursu PHTLS.

No dobra, to teraz trochę fotek co robiłem na zajęciach praktycznych :)

  • zakładanie opaski uciskowej aorty brzusznej i pni naczyń, poniżej AAJT-S




  • chirurgiczne metody udrożnienia dróg oddechowych, poniżej akurat konikopunkcja



  • zakładanie ITClamp'a - tamowanie krwotoków z obszarów głowy, szyi oraz twarzy



  • pakowanie ran (chyba najlepsza zabawa na kursie)





  • tamowanie masywnych krwawień z kończyn, czyli zakładanie opasek uciskowych z wykorzystaniem różnych opasek



  • igłowa dekompresja odmy prężnej

  • stanowisko do ćwiczeń z udrożnienia dróg oddechowych
  • a tu mały bonus - Kotliński ćwiczy w hotelowym pokoju wykorzystanie urządzenia Vie Scope :)
 
Oczywiście zajęć praktycznych było znacznie więcej, dodatkowo było sporo różnych scenariuszy klinicznych, nie wszystkie zajęcia fotografowałem.
 
Bardzo dużym plusem jest podejście kadry instruktorskiej, chyba nikt nie wyszedł z kursu mówiąć, że jest mało "przećwiczony", bo jeśli ktokolwiek w przerwie od zajęć miał ochotę przećwiczyć cokolwiek, np. pakowanie ran, chirurgię dróg oddechowych to mieliśmy tutaj zielone światło :)

Kurs PHTLS kończy się egzaminem teoretycznym, a certyfikat ważny jest przez 4 lata.


Podsumowanie

Ja wychodząc z kursu PHTLS byłem bardzo zadowolony. Czekałem na niego kilka lat i w końcu udało mi się w nim uczestniczyć. Odświeżyłem sobie wiele istotnych informacji, mogłem usystematyzować swoją wiedzę, otworzyć umysł na pewne, inne możliwości. To był dobrze spędzony czas, który mam nadzieję spożytkuje w opiece przedszpitalnej przy swoim urazowym pacjencie.

Przydatne linki:

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej