Nauka szycia ran z Phantomskin.eu


Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych ratownik medyczny może udzielać MCR pod nadzorem lekarza systemu, np. asystowanie przy innych medycznych czynnościach ratunkowych, niewymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia (załącznik numer 2). Dodatkowo może asystować przy drobnych zabiegach chirurgicznych (to świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego na zlecenie - załącznik numer 4).

To tyle słowem wstępu, ustawowo, jeśli chodzi o możliwość szycia ran samodzielnie przez ratownika medycznego.

Co ciekawe, w dniu 20 listopada 2019 r. został zatwierdzony przez Ministra Zdrowia nowy program kursu doskonalącego dla ratowników medycznych, w którym znalazło się szycie ran - taki oto paradoks :)

Przechodząc do meritum postu, dzięki uprzejmości firmy PHANTOMSKIN miałem możliwość wtajemniczyć się w naukę szycia ran.

Phantomskin produkuje skóry fantomowe właśnie do nauki szycia ran. Największą frajdę z szycia sprawia arkusz skóry, który wypełniony jest krwią - odzwierciedla realnie krwawiącą ranę. To zdecydowanie inny poziom urealnienia warunków szycia, przekładając to np. na szycie bananów, czy pomarańczy ;)


Zestawy do nauki szycia chirurgicznego Phantomskin składają się z realistycznego trójwarstwowego lub krwawiącego arkusza skóry, igły, nici chirurgicznej, pęsety i imadła. Zestaw umieszczony jest w wygodnym przenośnym casie.  Phantomskin umożliwia realistyczny i oddający doznania kontaktu z prawdziwą tkanką ludzką trening szycia ran. Modele skóry przystosowane do treningu w warunkach polowych.    

Wersja krwawiąca Phantom Skin zawiera zbiornik ze sztuczną krwią. Jest to nowa możliwość nabycia doświadczenia zszywania realnie wyglądającej i  krwawiącej rany. Sztuczna krew oddaje  kolor, konsystencje oraz lepkość prawdziwej krwi. Ta funkcja pomaga uczestnikom szkolenia oswoić się z widokiem otwartych ran, w tym krwi i tkanki wewnętrznej. Osoby trenujące na tych zestawach mają najlepszą okazję nie tylko do zdobycia praktycznych umiejętności, ale także uczą się kontrolować swoje emocje w takich sytuacjach.

 

Modele krwawiące przeznaczone do nauki szycia ran brały ostatnio udział w zawodach taktyczno-medycznych Medcon One. Świetnie spisały się w trudnych warunkach bojowych. Pozoranci wyposażeni w modele krwawiące Phantomskin stworzyli uczestnikom zawodów Medcon One bardzo realistyczne warunki treningu opatrywania i szycia ran. 

Jak wyglądała praca Paradmedyka na krwawiącym modelu zobaczysz na tym filmie

 


Modele do nauki szycia ran Phantomskin zostały w całości zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami.

Unikalna technologia i zastosowanie różnorodnych materiałów pozwoliła stworzyć produkt całkowicie realistyczny, który wyraźnie określa różne warstwy skóry i zapewnia dokładne wrażenia wielozmysłowe.

Zastosowany silikon przypomina ludzkie ciało, jeśli chodzi o kolor, konsystencję i strukturę. Wykorzystano również wzmocnienia polietylenowe. Umożliwiają one symulowanie tkanek wewnętrznych, takich jak tkanka tłuszczowa czy powięź.

W opcji modeli krwawiących zastosowano substytut krwi o rzeczywistych właściwościach. Nasz skład jest substancją całkowicie bezpieczną, nie stanowiącą żadnego zagrożenia chemicznego dla osób trenujących.

Phantomskin nie zajmuje się tylko produkcją fantomów do nauki szycia ran. Już niebawem poznamy kolejne produkty rodzimej firmy z Chorzowa. 

Zobacz inne filmy:

📌 Nauka szycia ran | Phantomskin panel trójwarstowy


📌 Nauka szycia ran | Phantomskin panel krwawiący



Zachęcam do śledzenia fejsbukowej strony Phantomskin.eu oraz do zapoznania się z ofertą firmy na: https://phantomskin.eu/.

Artykuł powstał przy współpracy z Phantomskin.eu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej