Leczenie trombolityczne udarów mózgu w ambulansie typu STEMO


Jedyną metodą leczenia udaru niedokrwiennego mózgu o potwierdzonej skuteczności jest zastosowanie trombolizy. Istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie tego leczenia, najlepiej w ciągu tzw. złotej godziny. Powyższe założenie można osiągnąć przy stosowaniu leczenia trombolitycznego przed przybyciem do szpitala, co jednak wymaga objęcia chorego od początku wysokospecjalistyczną opieką. Staje się to możliwe w ramach realizowanego w Berlinie programu badawczego PHANTOM-S, gdzie do pacjentów, u których podejrzewa się świeży udar mózgu dysponowany jest specjalny ambulans (STEMO) z neurologiem wyszkolonym w medycynie ratunkowej, który ma do swojej dyspozycji tomograf komputerowy z opcją teletransmisji oraz przyłóżkowy analizator parametrów krytycznych. Po potwierdzeniu wskazań do leczenia trombolitycznego i wykluczeniu przeciwwskazań, chory otrzymuje rtPA jeszcze w drodze do szpitala.

Co to jest STEMO?

 STEMO to ambulans z zespołem wyspecjalizowanym w diagnostyce i leczeniu udarów mózgu, wyposażony w tomograf komputerowy z opcją teletransmisji obrazu i analizator parametrów krytycznych. Decyzję o wysłaniu STEMO podejmuje dyspozytor medyczny w oparciu o specjalny zestaw pytań. Zadysponowanie tego ambulansu pozwala na sprawne przeprowadzenie diagnostyki różnicowej przy podejrzeniu udaru niedokrwiennego mózgu. STEMO jest ambulansem typu RTW (niem. Rettungswagen - karetka pogotowia) / NEF (niem. Notarzteinsatzfahrzeug - karetka specjalistyczna), działającym w strukturach berlińskiej straży pożarnej. Jego zasadnicze wyposażenie w sprzęt i leki nie różni się od innych ambulansów tego typu, poza wymienionymi wyżej dodatkowymi urządzeniami. TK znajdujący się w ambulansie jest wyposażony w opcję teletransmisji, pozwalającą na przesłanie obrazu do neuroradiologa pełniącego dyżur pod telefonem w szpitalu, który prowadzi leczenie udarów mózgu w wyodrębnionym oddziale. Poza teletransmisją dodatkowe wsparcie podczas akcji ratunkowej stanowi łączność audiowizualna z ośrodkiem, do którego ma trafić pacjent.

 Wnętrze ambulansu STEMO



Rekombinowany tkankowy aktywator plazminogenu

Dodatkowym lekiem dostępnym w STEMO jest rekombinowany tkankowy aktywator plazminogenu podawany drogą dożylną po potwierdzeniu udaru mózgu oraz po wykluczeniu przeciwwskazań do leczenia trombolitycznego. Actylise podawany jest w dawce 0,9 mg/kg m.c. (max. 90 mg), przy czym 10% dawki podawane jest w bolusie w ciągu 1 min, a pozostała jej część w pompie infuzyjnej przez 60 minut.

Actylise

Skład ambulansu STEMO
 
Obsada ambulansu STEMO to: - lekarz specjalista z zakresu naeurologii, który posiada uprawnienia lekarza ratunkowego - ratownik medyczny, który posiada prawo jazdy kategorii C i jest jednocześnie kierowcą ambulansu - technik radiolog, będący także sanitariuszem ratunkowym (do jego zadań należy obsługiwanie tomografu oraz pokładowego laboratorium). Oczywiście ratownik medyczny, jak i technik radiolog wspierają lekarza ratunkowego w prowadzeniu badania oraz medycznych czynnościach ratunkowych. Projekt badawczy PHANTOM-S z użyciem ambulansu STEMO trwa od 2011 roku. Roczny koszt utrzymania STEMO wynosi 963 954 EURO.
 
Ambulans STEMO
 Źródło: Akademia Medycyny, Anestezjologia i Ratownictwo, 1/2016

Komentarze

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej