Neuropatyczny ból pourazowy




U pacjentów po urazach, u których doszło do uszkodzenia struktur układu nerwowego, dochodzi do rozwoju zmian funkcjonalnych w neuronach, co prowadzi m.in. do powstania ektopowych ognisk pobudzeń, ekspresji patologicznych połączeń (efaps), obniżenia progu bólowego, dysfunkcji hamujących interneuronów GABA oraz aktywacji receptorów NMDA, a więc zjawisk kluczowych do rozwoju procesów obwodowej I środkowej sensytyzacji. Procesy te klinicznie manifestują się napadami palącego, parzącego bólu, czasami podobnego w swoim charakterze do rażenia prądem elektrycznm, oraz obecnością parastezji, dyzestezji, hiperalgezji lub hiperpatii. Dlatego w tej grupie pacjentów, zarówno z uwagi na przesłankę humanitarną, jak i w celu zahamowania rozwoju zespołów przetrwałego bólu pourazowego, należy już w SOR wdrożyć właściwe postępowanie terapeutyczne z zastosowaniem leków adiuwantowych (koanalgetyków).

W celu zahamowania aktywacji receptorów NMDA u pacjentów po urazie można zastosować zarówno ketaminę, jak i dożylny wlew siarczanu magnezu (MGSO4), który jest naturalnym blokerem kanału jonowego dla sodu i wapnia sprzężonego z receptorem NMDA, a więc hamuje transport jonów kluczowych dla rozwoju procesów nocycepcji (bólowych) w układzie nerwowym. Natomiast w bezpośrednim okresie po urazie, który obejmuje także struktury układu nerwowego, należy u chorych stabilnych krążeniowo rozważyć zastosowanie lidokainy we wlewie dożylnym (1-2 podczas doby lub w ciągłym wlewie). Działanie lidokainy przyczynia się się do wygaszenia ognisk ektopowych pobudzeń w uszkodzonych neuronach, zmniejsza odpowiedź zapalną organizmu na uraz oraz uwalnianie prozapalnych cytokin po urazie, redukuje ponadto zapotrzebowanie na opioidy. Jest ona stosowana zarówno w leczeniu bólu neuropatycznego powstałego w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, jak i bólu ośrodkowym (np. po urazie rdzenia kręowego).

Dawkowanie:

Ketamina:
- dawka wstępna: 0,35 mg/kg
- wlew: 0,1-0,5 mg/kg/h

MgSO4:
- dawka wstępna: 40 mg/kg
- wlew: 5-10 mg/kg/h

Lidokaina:
- dawka wstępna: 2-3 mg/kg w ciągu 30 min 1-2 razy dziennie
- wlew: 0,5-1 mg/kg/h

Źródło: Machała W., Guła P., Postępowanie w obrażeniach ciała w praktyce SOR, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie I, Warszawa 2017 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej