Ratownicy medyczni chcą podawać kwas traneksamowy, dopaminę, tramadol, teofilinę? O co chodzi?



Na łamach fejsbukowej strony PARAMEDiC Poland Ratownictwo w ostatnich dniach pojawiła się ankieta z zapytaniem o listę środków faramakologicznych jakie jeszcze powinny znaleźć się w komptenecji ratownika medycznego. Ankieta skierowana była głównie do ratowników medycznych, lekarzy oraz pielęgniarek ratunkowych. Ankieta zawierała jedno pytanie z możliwością zaznaczenia wielokrotnej odpowiedzi. W ankiecie wymieniono 48 środków farmakologicznych, które w chwili obecnej nie są dostępne dla ratownika medycznego. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, ratownik medyczny samodzielnie może podać 47 leków. Trwają prace nad nowelizacją projektu ustawy o Państowym Ratownictwie Medycznym, gdzie zakres uprawnień oraz wykaz środków farmakologicznych może się powiększyć (mowa m.in. o lekach zwiotczających).

Poniżej przedstawiam wyniki ankiety, w której wzięło udział ponad 400 respondentów.

Najchętniej ratownicy medyczni chcieliby posiadać w swoim zakresie:

- Dopamina - 247 głosów
- Kwas traneksamowy (Exacyl, TXA) - 229 głosów
- Tramadol (Tramal, Poltram) - 227 głosów
- Teofilina (Theospirex) - 204 głosów

Kolejne leki w zestawieniu to:

- Noradrenalina (Levonor) - 169 głosów
- Nitrogliceryna (Nitracor, Perlinganit) - 159 głosów
- Ketamina (Ketanest) - 157 głosów
- Propofol (Diprivian, Plofed) - 155 głosów
- Glukoza 40% - 154 głosów
- Insulina krótko działająca - 153 głosów
- Haloperidol - 152 głosy
- Calcium Chloratum 10% - 145 głosów

A co z lekami zwiotczającymi, o których tak głośno? W końcu toczą się rozmowy na temat, czy ratownik medyczny będzie mógł zaintubować pacjenta w przypadku niewydolności oddechowej. Ankieta pokazała jednak, że ratownicy medyczni nie chętnie chcieliby korzystać z takich leków. 112 osób zaznaczyło, że Suksametonium jest potrzebne w zakresie ratownika medycznego, kolejno Rokuronium 61 osób, a Wekuronium 47 osób.

Ta ankieta to tylko poglądowe badanie, ale i takie badanie pokazało, że ratownicy medyczni nie chcą być "turbo-ratownikami". Myślę, że każdy z Nas wyciągnie z tego badania swój konstruktywny wniosek i się nim podzieli.

W swojej opini jestem bardzo zaskoczony, tym, że ratownicy medyczni chcieliby posiadać Tramadol na swoim wyposażeniu. Poniekąd, Tramadol uzupełnia Nam całą drabinę analgetyczną jako słabo działający opiod, sugerując się skalą bólową NRS, czy VAS, ale jak dla mnie ten lek jest zbędny.

A tak wygląda cała lista odpowiedzi respondentów:  


 

Komentarze

  1. Witajcie, przedstawiona lista częściowo mnie zaskoczyła, ale z wieloma propozycjami trudno się nie zgodzić. Exacyl - mamy badania potwierdzające skuteczność jak najszybszego podania (medycyna pola walki), dopamina (teraz na hipotonię mamy wyłącznie płyny i adrenalinę). Pytanie o Tramadol... nie lepszy byłby dolargan skoro już chcemy słaby opioid? jest lepszy przy kolkach nerkowych i wątrobowych... . Może inaczej napiszę... trochę nieporozumieniem z różnych względów - według mnie oczywiście - są leki w rodzaju Ketamina, 3% NaCl, 10% NaCl, Błękit Metylenowy, anatoksyna jadu żmiji, Thiopental, neostygmina, Cyklonamina, efedryna, oksytocyna (co wy chcecie poród przyspieszać?) i jeszcze parę innych - szkoda miejsca na wymienianie. Jestem -serio- ciekawy z jakiego powodu niektórzy wpisywali takie leki na listę... ale jak widać z ilości głosów, większość ratowników się ze mną zgadza co do ich sensu w ZRM. Ale trzeba też zauważyć, że są leki które w ZRM są bez sensu, ale już na transporcie jak najbardziej mogą się przydać...

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem ratownik powinien posiadać również uprawnienie do podania tiopentalu lub scoliny jak i 3% NaCL itp.Dlaczego pielęgniarka ma w zestawie p.wstrząsowym wapno 10% i może to podać a ratownik nie może , ratownikowi bardziej się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ketamina jest często wymieniana w PHTLS. Nie wiem czemu jest tak demonizowana w Polsce.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Adrenalina, dobutamina, dopamina, noradrenalina - pompa infuzyjna

Słownik Żargonów Ratownika Medycznego

Dawkowanie adrenaliny u dzieci za pomocą strzykawki tuberkulinowej